Осіння обробка саду та дерев

28-02-2022 77
Осіння обробка саду та дерев

Після збирання врожаю необхідно підготувати ділянку до зимування, щоб навесні не стикатися зі шкідниками та хворобами. Від правильно організованої підтримки залежатиме здоров'я дерев та кількість плодів у новому сезоні.

Обробка саду восени включає безліч заходів: перекопування ґрунту, дезінсекцію стволів, внесення поживних добрив. Активно використовуються хімічні препарати – речовини вже не потраплять у плоди, не зашкодять людині.


Терміни початку осінньої обробки саду

Наприкінці вересня та на початку жовтня садівники приступають до підготовчих робіт. Середньодобова температура знижується, вночі з'являються перші заморозки. Заморозки стимулюють комах шукати притулок у корі дерев та чагарників, щоб пережити зимові місяці.

В даний час проводиться осіння обробка саду від хвороб і шкідників, яка попереджає відкладення яєць усередині рослин, отже зменшує весняну популяцію комах. У різних областях України терміни можуть відрізнятися: на півночі холоди настають раніше, у південних регіонах – пізніше. Проте осінню обробку саду та дерев бажано закінчити до перших холодів, а приступати до їхнього проведення слід одразу після листопада.

Опале листя створює сприятливе середовище для розвитку бактерій, грибків, деяких типів шкідників, які ховаються між пожухлим листям, проникають у ґрунт і з потеплінням вибираються назовні.

Попередити збільшення інфекцій у ґрунті допомагає викорінююча обробка саду восени. Садівники прибирають листя до моменту пожовтіння та опадання, наносять на поверхню мінеральні солі та гіпертонічні розчини. Речовини ушкоджують клітини та організм шкідників, продовжуючи здоров'я рослин.

 

Захворювання та комахи, які шкодять деревам

Садові рослини часто стикаються із хворобами, які поступово вражають стовбур, гілки та плоди, роблять дерево повністю непридатним для вирощування врожаю. Мікроскопічні організми помітити важко, фермерам доводиться боротися із наслідками чи організовувати профілактичні заходи.


Хімічна обробка саду восени допомагає запобігти:

 1. Вірусна поразка. Віруси викликають хуртовість (розростання гілок дерев), виникнення плям на плодах, мозаїчну кільчастість, карликовість, інфекційний хлороз, стекленберзький віроз, віспу кісточкових культур, махровість чагарників.
 2. Бактеріальні хвороби. Бактерії викликають омертвіння ділянок та опік деревних порід.
 3. Грибки. Грибкові організми стають причиною гнилі, парші, іржі, фітофтору, борошнистої роси та кокомікозу.

Віруси та грибки можна вивести спеціальними препаратами, але з бактеріальним ураженням сучасні засоби не можуть упоратися. Садівникам залишається відрізати заражену частину, спалити її та навколишню рослинність, яка могла контактувати з бактеріями.

Обприскування саду восени, проведене до перших заморозків, допомагає позбутися комах-листоїдів:

 • оси;
 •  коконопряду;
 • ведмедиці;
 • метеликів-совки;
 • білянки.

Живильний сік, який відповідає за зростання плодової культури та насичує фрукти корисними речовинами, випивають павутинні кліщі, блішки, попелиці, мідяниці та білокрилки.

Різноманітні шкідники залишаються в кроні, перебираються у верхні шари ґрунту, ховаються в городній бадиллі та сміттєвій траві. Своєчасне прибирання садової ділянки врятує від склянок, кореневих нематодів, цибулинних мух, листовійок, галиць, малинних жуків, каліфорнійських щитівок та хоботників. Головне – правильно підібрати хімічні засоби та фунгіциди.

 

Особливості обробки саду восени від хвороб


Осінні місяці починається боротьба фермерів за майбутній урожай. Вони прибирають засохлі та пошкоджені гілки, викорінюють молоду і дику поросль, що загущає деревну крону.

Заходи спрямовані на повернення садовим культурам здорового вигляду та максимальну дезінсекцію:

 1.  Розставляння годівниць приваблює зимових птахів. Дятли, синиці та снігурі вишукують комах та дістають їх з-під кори.
 2. Присипка торфом ствольних кіл, обмотка нетканим або сітчастим матеріалом створює буферний шар, що уберігає стволи від гризунів. У деяких ситуаціях використовують гілки ялинок та сосен.
 3. Осіння обробка саду мідним купоросом та замазками не дає інфекції проникнути всередину та призвести до загибелі рослин. Застосовується для дупел та відкритих зрізів.
 4. Побілка нижніх частин стовбурів попереджає розтріскування кори у сильні морози, захищає від обмороження та вбиває шкідників. Процес проводиться після дощів, щоб волога змивала розчин.
 5. Видалення старої кори, скелетних гілок, пожовкле листя, рослинного сміття і засохлих плодів позбавляє мікроорганізми сприятливого середовища для зимівлі. Садівники проводять повноцінне прибирання, знищують ловчі пояси, вичищають рослинні залишки з-під ґрунту.
 6. Осіння обробка саду сечовиною та протигрибковими препаратами виступає профілактикою захворювань. Настання тепла пробуджує бактеріальні та грибкові інфекції, які вражають яблуню, вишню, персик, сливу та грушу. Хімічні речовини знищують сонних комах та личинки, що накопичилися всередині рослин та ґрунту.

Про ділянки з чагарниками теж потрібно подбати. Захворілі, висушені та відплодоносячі гілочки малини зрізають, залишають на кущах тільки здорові. Виноградні лози підрізають та вкривають – створюють тепле середовище для зимівлі.

Осіння обробка саду залізним купоросом підтримує полуницю та суницю в цілості, створює захисний шар від шкідливих мікроорганізмів. Бордоська суміш уберігає смородинові кущі та аґрус від плямистості та ураження грибами-аскоміцетами.

Фермери не лише обробляють рослини – паралельно проводять підживлення. Плодові культури повинні отримати запас поживних речовин до того, як настануть холоди, інакше навесні буде дефіцит мікроелементів, який позначиться на кількості врожаю.

Підживлення триває з серпня до жовтня, після чого ствольні кола перекопують. Фахівці радять вносити в ґрунт різні елементи:

 • цинк;
 • бір;
 • залізо;
 • калій;
 • мідь;
 • магній;
 • фосфор;
 • азот.

Насиченість певним мінералом залежить від ступеня виснаження ґрунту, віку та стану культури. Додатково вносять перегній з рослинних залишків, що перегнили. Робити перегній самостійно, застосовуючи біопрепарати, не обов'язково – можна придбати засоби для осінньої обробки саду в Україні. Заводські комплекси забезпечують повноцінне харчування, містять максимум необхідних елементів та прості у використанні.


Чим обробити дерева восени

Для побілки фахівці використовують кілька варіантів розчинів:

 • гашене вапно з мідним купоросом;
 • гашене вапно з глиною та водою;
 • гашене вапно з глиною та клеєм ПВА.

Рідкими або в'язкими розчинами покривають стовбури дорослих дерев, убезпечуючи їх від проникнення паразитів. Рослини попередньо очищають від мохів та лишайників.

Проводиться обробка саду восени залізним купоросом – це чудовий засіб для яблучних плантацій. Речовина швидко розчиняється у воді, завдяки чому засіб легко розприскується на крону, потрапляє на дрібні гілочки, поступово обробляє садову культуру. Залізо може накопичуватися всередині, підтримувати здоров'я рослин, яке надлишок не викликає шкоди.

Тривідсоткова бордоська рідина спрямована на знищення фунгіцидів, що викликають паршу, гнилизна і борошнисту росу. Рідина наливають у спеціальний балон із розприскувачем, пульверизатор дозволяє швидко обробити плодові культури та чагарники, дотягнутися до важкодоступних місць.

Обробка саду восени сечовиною (карбамідом) застосовується як окремо, так і разом із купоросом. Сечовина накопичується на поверхні листя і гілок, впливає на стійкі ураження. Карбамід знищує суперечки, які вважаються такими, що важко викорінюються. У поєднанні з розчином рідкого мила сечовина проникає у дрібні та глибокі тріщини, проводить максимальне очищення від паразитів.

Осіннє обприскування саду варто проводити при сухій безвітряній погоді. Обов'язково одягати гумові рукавички, респіраторну маску, пластикові окуляри та захисний халат, щоб захистити організм від хімікатів.